Warning: Use of undefined constant m - assumed 'm' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /rehafit/index.php on line 35
stat4u

Rehabilitacja medyczna

Oferujemy programy terapeutyczne dla konkretnych jednostek chorobowych - proponowane przez certyfikowanych fizjoterapeutów.

Proponujemy Państwu diagnostykę fizjoterapeutyczną oraz kompleksową, szybką i skuteczną rehabilitację w zakresie:
– ortopedii i traumatologii,
– neurologii,
– reumatologii,
– medycyny sportowej (urazy sportowe),
– leczenia bólów kręgosłupa i narządu ruchu,
– leczenia bólów migrenowych,
– gimnastyki indywidualnej w poszczególnych jednostkach chorobowych, z wykorzystaniem piłek, taśm, treningu stabilizacyjnego,
– zajęć profilaktyczno-leczniczych.

Stosujemy w leczeniu najskuteczniejsze metody i techniki fizjoterapeutyczne, bazujące na teorii osteopatii, Cyriaxa, Mulligana, McKenziego, Plaatsmana, PIR, PNF, neuromobilizacji, Kaltenborna, terapii czaszkowo-krzyżowej, terapii czaszkowo-twarzowej, manipulacji powięzi wg Stecco.

Metody rehabilitacji i terapii manualnej:
Metoda McKenziego,
Metoda Mulligana,
Metoda Kaltenborna-Evjentha,
Metoda Ackermanna,
Koncepcja Plaatsmana,
Funkcjonalna osteopatia i integracja (FOIŽ),
Kinesio taping,
RRS (Rücken Reha System) - system stabilizacji kręgosłupa i stawów,
PIR - technika poizometrycznej relaksacji,
Neurodynamika.

Terapię manualną uzupełniamy fizykoterapią oraz masażami leczniczymi.

Fizykoterapia:
– Laser,
– Sollux,
– Światło spolaryzowane,
– Diatermia mikrofalowa,
– Ultradźwięki,
– Okłady cieplne,
– Krioterapia,
– Kąpiele wirowe,
– Pole magnetyczne,
– Prądy lecznicze.

Diagnostyka i leczenie kręgosłupa metodą McKenziego

Metoda McKenzie to mechaniczne diagnozowanie i leczenie (Mechanical Diagnosis and TherapyŽ - MDT) zaburzeń mechaniki kręgosłupa, w tym zespołów bólowych, oraz schorzeń stawów obwodowych i kończyn spowodowanych zaburzeniem mechaniki.
Twórcą metody jest nowozelandzki fizjoterapeuta Robin McKenzie, który od rozpoczęcia praktyki w 1953 w Wellington zainteresował się szczególnie leczeniem bólu kręgosłupa. Swoje badania i praktykę kontynuował w klinikach Cyriaxa, Stoddarda, Maitlanda, Maigne'a oraz Kaltenborna. Rozwijał i doskonalił swój system przez lata eksperymentów klinicznych z tysiącami pacjentów cierpiących na ostre bóle kręgosłupa i pokrewne symptomy.
Terapia według metody McKenziego bazuje na stosowaniu środków mechanicznych: ćwiczenia, odpowiednio dobrana pozycja statyczna, terapia manualna, które wpływają na poprawę mechaniki kręgosłupa lub stawów i tkanek okołostawowych kończyn.
Celem leczenia w metodzie Mckenziego jest nie tylko ograniczenie lub zlikwidowanie objawów bólowych, ale przywrócenie możliwie pełnej funkcji strukturom generującym ból, oraz zabezpieczenie przed nawrotami dolegliwości. U Pacjentów leczonych zgodnie z zasadami metody McKenziego, odsetek Pacjentów z nawrotem dolegliwości, jest zdecydowanie mniejszy, niż u Pacjentów, u których stosowano inne metody leczenia oparte na dozowaniu bodźców mechanicznych. Metoda ta wprowadza logiczny, spójny i jednoznaczny wzorzec mechaniczny kręgosłupa, oparty na wieloletnich badaniach biomechanicznych, fizjologicznych, neurologicznych i morfologicznych, pozwalający skutecznie rozpoznawać i leczyć dolegliwości bólowe kręgosłupa.

Metoda Mulligana

To nowa koncepcja diagnostyczno-terapeutyczna mobilizacji stawowej połączonej z ruchem ciała. Polega ona na połączeniu ruchu biernego wykonywanego przez terapeutę i ruchu czynnego wykonywanego przez pacjenta.

Metoda Kaltenborna-Evjentha

Metoda manualnej mobilizacji stawów. Metodę wykorzystuje się do leczenia bólów stawów kończyn jak i kręgosłupa.

Metoda dr Ackermanna - strukturalna osteopatia, łagodna chiropraktyka

Metoda dr Ackermanna stworzona została przez Wilha P. Ackermanna i rozwijana po dzień dzisiejszy w Ackermann College of Chiropractic w Sztokholmie.
Metodę tę wyróżnia szybka i szczegółowa diagnostyka, a postępowanie diagnostyczne jest dokładne i precyzyjne.
Podstawą do leczenia są przemieszczenia zachodzące w obrębie miednicy i stawu krzyżowo-biodrowego. Poprzez złe ułożenie tych struktur względem siebie dochodzi na przestrzeni miesięcy czy lat do kolejnych przemieszczeń, tzw. kompensacyjnych w całym kręgosłupie, które mogą "przenieść" się również na stawy obwodowe, np. staw barkowy, kolanowy etc.
Każdy zabieg zostaje poprzedzony szczegółową diagnozą wstępną. Terapeuta dokonuje oceny stanu pacjenta na podstawie wywiadu, palpacji ustawienia (przemieszczeń) i funkcji poszczególnych stawów. Należy także ocenić wyniki badań radiologicznych.
Zastosowane wówczas efektywne techniki pozwalają na skuteczne i bezpieczne przeprowadzenie zabiegu.
Dzięki stosowaniu metody dr Ackermanna skutecznie leczy się m.in. bóle kręgosłupa, głowy, tułowia, kończyn etc.

Plaatsman Concept Manual Therapy - terapia manualna według koncepcji Plaatsmana

Koncepcja Plaatsmana narodziła się w Holandii i stanowi połączenie różnych metod terapii manualnej, m.in. Cyriaxa, Maitlanda, Kaltenborna - Evjenth, McKenziego, Mulligana, Butlera oraz wielu innych.
Specjalizuje się ona w diagnostyce oraz leczeniu dolegliwości stawowych, mięśniowych, a także pochodzących z układu nerwowego. Metoda ta nie skupia całej uwagi jedynie na objawach, lecz przede wszystkim na znalezieniu przyczyny leżącej u podstaw dolegliwości. Każda dysfunkcja analizowana jest przez logiczny system oceniania, który to pozwala na sprecyzowanie przyczyny danej dolegliwości. Jedynym sposobem pełnego powrotu do zdrowia jest wyeliminowanie pierwotnej patologii.
Koncepcja Plaatsmana ogromną uwagę poświęca również bezpieczeństwu, przez co ryzyko powikłań pozabiegowych zmniejsza się do minimum.

Funkcjonalna osteopatia i integracja (FOIŽ)

FOIŽ, Funkcjonalna osteopatia i integracja czyli, stanowi niezależną koncepcję terapeutyczną w zakresie osteopatii i terapii manualnej.
FOIŽ jest terapią całego ciała. Zakłada ona, że na problem, który powstał w aparacie ruchu, organizm człowieka reaguje jako całość. Nasze ciało zmuszone jest skompensować w jakiś sposób powstałe zaburzenie. Praktyka pokazuje, iż mechanizmy kompensacyjne są rozproszone po całym ciele, do tego zawsze według ustalonego wzorca. Tym samym dają się w łatwy sposób rozpoznać.
Terapia FOIŽ pozwala na skuteczne wyeliminowanie wszystkich dolegliwości, mających swoje źródła w zaburzeniach funkcjonalnych. Dobre wyniki daje także często również w przypadku terapii zmian strukturalnych, które wynikają z zaburzeń funkcjonalnych, na przykład przy posiadających takie cechy zwyrodnieniach stawu biodrowego lub kolanowego. Wypadnięcie jądra galaretowatego (tzw. "wypadnięcie dysku") bywa często następstwem zaburzeń statyki i nieprawidłowego działania, dlatego też daje możliwość skutecznego zastosowania tej terapii.
Niezmiennie zaskakująca jest duża liczba pacjentów ze schorzeniami chronicznymi, którzy pozytywnie reagują na terapię.

Kinesiology taping

Kinesiology taping jest rodzajem terapii, w której wykorzystuje się specjalne plastry kinesiology tape/ k-active tape. Metoda ta oraz same plastry zostały opracowane przez Japończyka dr Kenzo Kase. Sam plaster jest hypoalergiczny, nie jest nasączony żadnym lekiem, jest wodoodporny, przepuszczalny dla powietrza, co pozwala na niezakłóconą wymianę cieplną, jego rozciągliwość wynosi 130 - 140%, a po dobrze zastosowanej aplikacji pozostaje na ciele od 7 do 10 dni, a więc tym samym mamy terapię 24 godziny na dobę przez kilka dni.
Wyróżnić możemy kilka metod aplikacji, a mianowicie korekcyjną, więzadłową, powięziową, limfatyczną, mięśniową i funkcjonalną. Plastry mogą być naklejane na dowolne miejsce ciała, także na okolice twarzy.
Kinesiology taping działa dzięki zjawisku samoleczenia organizmu częściej określanym jako kompensacja, która samoistna w efekcie jest patologiczna, natomiast kierowana prowadzi do przywrócenia, zachowania prawidłowej funkcji.

RRS (Rücken Reha System) - system stabilizacji kręgosłupa i stawów
RRS (Rücken Reha System) jest formą terapii treningowej w postaci zestawu ćwiczeń wykorzystującymi pracę z obciążeniem (dostosowanym do pacjenta) o stopniowanej trudności i w ściśle określonych płaszczyznach.
Trening ten koncentruje się w głównej mierze wokół wzmacniania siły mięśni, koordynacji i szybkości, z tą różnicą w stosunku do tradycyjnego treningu z obciążeniem, że RRS wzmacnia głównie mięśnie stabilizujące kręgosłup, tzw. głębokie stabilizatory.
RRS możliwy jest do wykonania niemalże w każdych warunkach, zarówno w fizjoterapii, jak i sporcie, w stanach ostrych i przewlekłych, u osób młodych, jaki starszych. Dobrze jest stosować go prewencyjnie, zapobiegawczo, bez względu na fakt posiadania jakiejś dysfunkcji lub dolegliwości ze strony narządu ruchu.
Koncepcja ta wpisuje się bardzo dobrze w trójwymiarowy model myślenia Funkcjonalnej osteopatii i integracji (FOIŽ), przez co pozwala utrwalić efekty zastosowanej wcześniej terapii manualnej i osteopatii, pozwala także na szybszy powrót do obciążeń zawodowych lub sportowych.

Technika poizometrycznej relaksacji mięśni - PIR

PIR wywodzi się z innej techniki osteopatycznej, a mianowiciez Techniki energii mięśniowej (Muscle Energy Technique).
Technika poizometrycznej relaksacji mięśni jest systemem terapeutycznym polegającym na rozpoznaniu dysfunkcji mechanicznej i leczeniu jej za pomocą aktywnego napięcia zastosowanego przez pacjenta przeciwko oporowi ze strony terapeuty.
Technika ta ma na celu wzmocnienie danego, poddawanego terapii mięśnia, bądź umożliwienie mu odruchowego rozluźnienia.
Poizometryczną relaksację mięśni stosujemy tam, gdzie zaobserwujemy ograniczenie ruchomości (bez przeciwwskazań). Jej cel to przywracanie normalnego zakresu ruchu we wszystkich stawach. Po jego osiągnięciu zaprzestajemy stosowania relaksacji mięśni.

Neurodynamika

Neurodynamika kliniczna wg Shacklocka jest jedną z najpraktyczniejszych metod pracy na obwodowym układzie nerwowym i leczenia zaburzeń układu ruchu. Stworzona została przez Michael'a Shacklock'a, jest skutecznym i nieinwazyjnym sposobem diagnozowania i leczenia dysfunkcji mięśniowo-szkieletowych z komponentą nerwową. Częstość występowania chorób neurogennych jest powszechna a występowanie ich prawdopodobnie niedoszacowane (Bennett), ok 25% pacjentów. Neuromobilizacje NDS są bardzo praktycznym narzędziem pracy nad zaburzeniami neuromechanicznymi i neurofizjologicznymi układu nerwowego, szczególnie obwodowego (korzenie nerwowe, sploty nerwowe, nerwy długie).

Kumibex Sp. z o.o.

webmaster | design tk graphics